Autor:
Loodusfestival 2022 visuaal

Loodusfestival „Sinu naabrid toas ja õues“

Loodusfestival toimub sel aastal 10.–15. juunil. Kuue päeva jooksul keskendutakse elurikkuse tundmaõppimisele meid ümbritsevas keskkonnas.

Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Käesoleva aasta festival keskendub meid ümbritsevatele justkui märkamatutele naabritele, kes elavad inimese loodud keskkonnas: parkides, aedades, rõdudel, ka toas. Festivalil avastame elurikkust enda ümber ja uurime, kuidas kaasnaabreid hoida ja väärtustada. Traditsiooniliselt toimuvad Loodusfestivaliga käsikäes linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“, loodusvaatluste maraton ja Linnujämm, lisaks palju harivaid ja looduskeskseid sündmuseid üle Eesti. 

Eelmise aasta festivali kava kujunes rikkalikuks, sest kaaskorraldajatel oli võimalus enda sündmusi läbi viia nii oma organisatsiooni ruumides kui ka kõikjal vabas õhus. „Kui eelmisel aastal oli festivali kavas palju erinevaid töötube, seminare ja loenguid, siis ka sel aastal jätkame sarnaselt – festivali kavva planeerime erinevaid sündmusi kõikidele huvilistele,” sõnas Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein.

Kolmandat korda toimuval Linnujämmil esitavad muusikud-heliloojad ning luuletajad lindudest inspiratsiooni saanud loomingut, olgu selleks linnulaulu tõlgendus sõnades või muusikas, linnuga seotud rahvapärimusest saadud impulss või isiklik elamus. Sellel aastal osalevad muusikud Silver Sepp, Tiina Tubli, Good Sine (koosseisus Rasmus Laks ja Maria Paiste), Kirill Havanski, Gregor Kulla, Katariin Raska ja kirjanikud Jürgen Rooste, Kätlin Kaldmaa, Talvike Mändla, Karl Martin Sinijärv ja Nele Tiidelepp. Linnujämm toimub Tartus, Lodjakoja paadikuuri vabaõhusaalis 10. juunil kell 18. Sündmus on tasuta.

Traditsiooniline loodusvaatluste maraton tähistab sel aastal juubelit. Viies maraton toimub 11.–12. juunil. Taaskord on üle Eesti paiknevates avalikes vaatluspunktides kõigil huvilistel võimalik osa võtta maratonist ja teha loodusvaatlusi ka koos juhendajatega. Kõik maratoni käigus tehtavad vaatlused sisestatakse eElurikkuse andmeportaali, kus need on avalikult kuvatult kõigile kättesaadavad.

Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival sai alguse 2015. aastal Tartu loodusnädalaga. Aasta hiljem kasvas ettevõtmine suuremaks ja nimetati ümber Tartu loodusfestivaliks. 2018. aastast, laienedes üle Eesti, tegutseb festival Loodusfestivali nime all. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi, kus kannab nime Ellujäämise Kunstide Linnaloodusfestival. 
 

Lisateave: http://loodusfestival.ee/