Autor:
Maris Hindrikson

Millega me tegeleme

Terioloogia õppetool

Uurime erinevate imetajaliikide toitumist, parasiite, elupaiga kasutust, populatsiooni struktuuri, viimase jää-ajaga seotud rändeid ja paljut muud, et mõista imetajate rolli ökosüsteemides nii praegu kui ennemuiste.

Eluohtlike Echinococcus parasiitide uuringud Eestis ja globaalselt

Toimumisaeg: 01.01.2021–31.12.2025

Vastutav täitja: Urmas Saarma

Number: PRG1209

Rahastaja: Sihtasutus Eesti Teadusagentuur

Asutus: Tartu Ülikool, Loodus- ja täppisteaduste valdkond, ökoloogia ja maateaduste instituut

Alveolaarne ja tsüstiline ehhinokokoos on eluohtlikud zoonootilise haigused, mida põhjustavad paelussid Echinococcus multilocularis (Em) ja E. granulosus sensu lato (Eg). Mõlemad haigused omavad globaalset tähtsust nii inimese tervisele kui sotsiaalmajanduslikult. Käesoleva projekti raames on plaanis läbi viia kompleksuuringud, et analüüsida nii Em kui Eg globaalset geneetilist varieeruvust, populatsiooni struktuuri, geenisiiret ja fülogeograafiat ning lahendada perekonna

Echinococcus fülogenees. Kasutame selleks eelkõige kaasaegseid genoomika meetodeid. Kuna Em ja Eg on olulised ka Eesti kontekstis, siis uurime nende esinemist erinevatel peremeesorganismidel Eestis. Projekti tulemused on olulised mõistmaks ehhinokokooside leviku seaduspärasusi ning aitamaks välja töötada efektiivseid strateegiaid inimeste tervise kaitseks. Lisaväärtusena on selle projekti ühe tulemusena tekkiv globaalne genoomiandmestik oluliseks vahendiks ehhinokokooside vastaste ravimite väljatöötamisel.

Image

                                                                         Täiskasvanud ehhinokokk-paeluss

Hundi-, koera- ja nendevaheliste hübriidide proovide abil genoomsete hübridiseerumismustrite tuvastamine Euroopas.

Image
#ettevõtlus #instituudist #koostöö #õppimine #valdkonnast
Maarjavälja karjääripäev

Maarjavälja karjääripäev 2022