Autor:
Tiit Maran

Millised on kuuenda väljasuremislaine tahud?

5.–7. juunil Tartu Ülikoolis peetaval rahvusvahelisel konverentsil „Väljasuremise jäljed: liigikadu, solastalgia ja taastumise semiootika“ käsitletakse elurikkuse kadumist ja arutletakse, millised kultuurilised, subjektiivsed ja semiootilised meetodid aitavad meil liikide väljasuremist paremini mõista. Tartu 2024 programmi kuuluv konverents on ka osa Loodusloovusfestivalist ning selle raames saab külastada näituseid ja käia kahe dokumentaalfilmi avalikul linastusel Elektriteatris 6. ja 7. juunil.

Konverentsi ühe peaesineja, Melbourne'i Kuningliku Tehnoloogiainstituudi teadlase, kunstniku Linda Knighti sõnul väheneb elurikkus tohutu kiirusega. „Varsti võib juhtuda, et ainuke viis elusloodust kogeda on üksnes videote abil. Et sellise ökoloogilise allakäiguga võidelda, on praegu ülioluline aeg kriitilisteks aruteludeks ja strateegiate väljatöötamiseks,“ ütles ta.

Linda Knight peab ettekande „Mapping the Multispecies Cosmopolitics of Extinction“ („Ülevaade väljasuremise paljuliigilisest levialast“) ja konverentsi teine peaesineja on David B. Rothenberg New Jersey Tehnoloogiainstituudist ettekandega „Sonic Species Memory. Extinction in a world beyond mechanical reproduction“ („Loomariigi helijälg. Kui välja surrakse häält talletamata“). Lisaks kuuleb konverentsil sisukaid ettekandeid paljudelt eri riikide semiootikutelt, filosoofia- ja kirjandusteadlastelt. Ettekannetes ja aruteludes uuritakse väljasuremise emotsionaalseid, sotsiaalseid ja poliitilisi külgi ning liikide kadumise kujutamise viise kirjanduses ja kunstis.

Konverentsi raames toimub ka kahe dokumentaalfilmi linastus Elektriteatris koos aruteluga. 6. juunil kell 17 saab vaadata Oscari filmiauhinnale nomineeritud filmi „Kõik, mis hingab“ (vajalik registreerumine), millele eelneb ingliskeelne arutelu, ja 7. juunil kell 17 näidatakse linateost „Vara küps“ (vajalik registreerumine) koos eestikeelse aruteluga, mida salvestatakse saate „Ööülikool“ jaoks. Lisaks võib käia kunstinäitusel „Teadmata“ TÜ loodusmuuseumis ja vaadata näitust „Ellujäämise poeetika“ Jakobi 2 õppehoone trepigaleriis. Konverentsi lõpetab David B. Rothenbergi muusikaline etteaste TÜ botaanikaaias 7. juunil kell 21.00.

Konverentsi rahastatakse Eesti Teadusagentuuri uurimisgrandist PRG1504 „Ohustatud liikide tähendused kultuuris: ökoloogia, semiootiline modelleerimine ja retseptsioon“. Konverents on osa TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia ning koostööpartnerite korraldatavast Loodusloovusfestivalist, mis kuulub omakorda Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmi.

Konverentsi korraldab TÜ semiootika osakond Euroopa teadus- ja tehnikaalase koostöövõrgustiku projekti „CA20134, Traces as Research Agenda for Climate Change, Technology Studies, and Social Justice (TRACTS)“ raames ning koostöös Põhja- ja Baltimaade erialadeülese teadusloomevõrgustikuga.

Konverentsi koduleht

 

Image
Konverentsi kujundatud plakat, info rohelisel taustal, fotol Euroopa naarits

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Pääsuke võsalõikajaga töötava mehe taustal. Jääkaru puuveoauto taustal.

Näitus „Loovad loomad muutuvas maailmas“

pihlapuu

Ilmunud on sügisene kestlikkuse infokiri

värvilised jooned

JÄRELVAATA! Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel. Miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?