Laborijuhataja: Richard Meitern
Asukoht: J. Liivi 2 (Oecologicum), IV korrus
Laborijuhataja: Marko Mägi
Asukoht: Pärnumaa, Kilingi-Nõmme, Pärnu tn. 2a.
Linnuökoloogia välilabor koosneb välibaasist ja seda ümbritsevast püsiuurimisalast Edela-Eestis. Linnuökoloogia välilabor on lindude pesitsemise perioodil linnuökoloogia töörühma (EdelaGrupi) peamine uurimismaterjali kogumise paik.
Uurimisala (58°7’ N, 25°5’ E) on umbes 8 km läbimõõduga 50 km2 suurune ala ja asub Pärnumaal ümber Kilingi-Nõmme linna ja Saarde valla asunduste (Tihemetsa, Leipste, Allikukivi, Lodja). Ala paikneb toitainetevaese kunagise ranniku liivaluidete ja toitaineterikka moreenplatoo üleminekualal, mida läbistavad ojad, mistõttu sealsed puistud moodustavad leht- ja okaspuistute mosaiigi. Okasmets paikneb suuremate massiividena, kusjuures lehtmetsad on teede ning ojade äärsete ribade ja laikudena põllumajandusmaastikus ja okasmetsade vahel.
Kokku on uurimisalal üle tuhande pesakasti suluspesitsejatele lindudele. Pesakastid paiknevad üldreeglina „liinidena“, mis jagunevad laias laastus leht- ja okasmetsa liinideks. Peamiselt asustavad kaste kaks värvuliseliiki – rasvatihane ja must-kärbsenäpp, kelle uurimisele siin ka põhiliselt pühendutakse. Linde on siin uuritud juba alates 1970. aastatest (algul lähedalasuva Nigula Looduskaitseala poolt, TÜ linnuökoloogia töörühm alates 1995. a.).
Välibaas asub uurimisala keskel Kilingi-Nõmme linnakese lääneservas.
Välibaasis on suur, võrdlemisi hästi varustatud laboriruum, kaks eluruumi, köök, garaaž, pööninguruum ja kaks WC-d koos duširuumiga. Baasis on elekter, veevärk (ka kuuma veega), ruumide kütmiseks ahjud ja õhksoojuspumbad. Mobiilne internet. Kokku on voodikohti umbes 10, kuid välivooditele mahub inimesi vajadusel rohkemgi.
Baasi laboriruum on sobiv ka üpris keerukateks analüüsideks
Välitööde ajal on töörühma käsutuses ka kaks kaubikautodest (Volkswagen Caddy) ümber ehitatud "liikuvlaborit"
Suur osa tööst möödubki metsas linde mõõtes ja neilt vereproove võttes.
Liikuvlaboris saab lindude mõõtmisi teha koguni "sääsevabalt", kui uks kinni lükata
Vivaariumi haldur: Randel Kreitsberg
Asukoht: J. Liivi 2 (Oecologicum), IV korrus
Kalade vivaarium on Põllumajandus- ja Toiduameti poolt väljastatud tegevusloaga (nr 6.02.2023 nr 1.2-13/192) katsebaas, kus võib läbi viia loomkatseid eluskaladega. Vivaariumis on nõuetele vastavad tingimused nii kodumaiste külmaveeliste kui ka troopiliste kalade pidamiseks ja eksperimentide läbiviimiseks. Vivaarium kuulub loomade ökofüsioloogia ja käitumisökoloogia labori juurde.
Eksperimentidena tulevad kõne alla nt eksponeerimiskatsed erinevate toksiliste ainetega, võrdlevad käitumiskatsed läbivoolu fluviaariumites, hapnikutarbimise ja metaboolse taseme mõõtmise katsed.
NB! Iga eraldiseisva eksperimendi jaoks peab lisaks taotlema loomkatse loa (https://www.agri.ee/loomkatse-korraldamine) ning eksperimenti juhtivatel teadlastel peab olema läbitud loomkatsete läbiviimise koolitus (nt FELASA C-kategooria sertifikaat). Rõhutame 3R printsiipi – „Replacement, Reduction and Refinement“ – enne loomkatse planeerimist tuleb hoolikalt kaaluda võimalikke alternatiive ja katse põhjendatust ning katset planeerides optimeerida kasutatavate loomade arvu ja menetlusi!