Loomaökoloogia õppetooli laborid

 

 

Laborijuhataja: Richard Meitern
Asukoht: J. Liivi 2 (Oecologicum), IV korrus

Laborijuhataja: Marko Mägi
Asukoht: Pärnumaa, Kilingi-Nõmme, Pärnu tn. 2a.

Linnuökoloogia välilabor koosneb välibaasist ja seda ümbritsevast püsiuurimisalast Edela-Eestis. Linnuökoloogia välilabor on lindude pesitsemise perioodil linnuökoloogia töörühma (EdelaGrupi) peamine uurimismaterjali kogumise paik.

Image

Uurimisala (58°7’ N, 25°5’ E) on umbes 8 km läbimõõduga  50 km2 suurune ala ja asub Pärnumaal ümber Kilingi-Nõmme linna ja Saarde valla asunduste (Tihemetsa, Leipste, Allikukivi, Lodja). Ala paikneb toitainetevaese kunagise ranniku liivaluidete ja toitaineterikka moreenplatoo üleminekualal, mida läbistavad ojad, mistõttu sealsed puistud moodustavad leht- ja okaspuistute mosaiigi. Okasmets paikneb suuremate massiividena, kusjuures lehtmetsad on teede ning ojade äärsete ribade ja laikudena põllumajandusmaastikus ja okasmetsade vahel.

Image

Kokku on uurimisalal üle tuhande pesakasti suluspesitsejatele lindudele. Pesakastid paiknevad üldreeglina „liinidena“, mis jagunevad laias laastus leht- ja okasmetsa liinideks. Peamiselt asustavad kaste kaks värvuliseliiki – rasvatihane ja must-kärbsenäpp, kelle uurimisele siin ka põhiliselt pühendutakse. Linde on siin uuritud juba alates 1970. aastatest (algul lähedalasuva Nigula Looduskaitseala poolt, TÜ linnuökoloogia töörühm alates 1995. a.).

Välibaas asub uurimisala keskel Kilingi-Nõmme linnakese lääneservas. 

Image

Välibaasis on suur, võrdlemisi hästi varustatud laboriruum, kaks eluruumi, köök, garaaž, pööninguruum ja kaks WC-d koos duširuumiga. Baasis on elekter, veevärk (ka kuuma veega), ruumide kütmiseks ahjud ja õhksoojuspumbad. Mobiilne internet. Kokku on voodikohti umbes 10, kuid välivooditele mahub inimesi vajadusel rohkemgi.

Baasi laboriruum on sobiv ka üpris keerukateks analüüsideks

Välitööde ajal on töörühma käsutuses ka kaks kaubikautodest (Volkswagen Caddy) ümber ehitatud "liikuvlaborit

Image

Suur osa tööst möödubki metsas linde mõõtes ja neilt vereproove võttes.

Liikuvlaboris saab lindude mõõtmisi teha koguni "sääsevabalt", kui uks kinni lükata

Image

 

 

 

 

 

 

 

#ettevõtlus #instituudist #koostöö #õppimine #valdkonnast #
Maarjavälja karjääripäev

Maarjavälja karjääripäev 2022